Zawody TREC PTTK w Gminie Naruszewo

  • 14.05.2019, 13:52
Zawody TREC PTTK w Gminie Naruszewo
W dniach 11-12 maja 2019 w Stajni Szinuk w Strzembowie (gmina Naruszewo) po raz drugi na Mazowszu odbyły się pełne zawody TREC PTTK oraz Konkurs sprawności z elementami TREC. Organizatorkami zawodów były Barbara Budkowska i Małgorzata Maciejewska. Patronat nad wydarzeniem objęli Wójt Gminy Naruszewo i Nadleśnictwo Płońsk.

TREC to dyscyplina, która wywodzi się z Francji, ale obecnie doskonale rozwija się w całej Europie, USA, Kanadzie i Australii. Organizacją prowadzącą TREC jest FITE. Do Polski dyscyplina zawitała w 2011, kiedy powołano Podkomisję Górskiej Turystyki Jeździeckiej ds. TREC PTTK.  Na terenie Polski PTTK jest wyłączną organizacją zarządzającą konkurencją TREC PTTK.

Zawody TREC-  Wszechstronny Konkurs Konia Turystycznego, mają charakter towarzyski i są otwarte dla wszystkich jeźdźców. Ich celem jest ukazanie wszechstronności pary jeździec koń, ich zgrania oraz odwagi i spokoju konia podczas pokonywania przeszkód jakie można napotkać podczas jazdy w terenie. Dyscyplina ta koncentruje się na propagowaniu turystyki jeździeckiej oraz weryfikowaniu umiejętności jeździeckich i doskonałego zgrania jeźdźca z koniem.

W zawodach wzięło udział 24 zawodników z Mazur, Warmii, Warszawy oraz reprezentanci Stajni Szinuk.

W pierwszym dniu zawodów rozegrana została faza PTV i MA, czyli próba terenowa i kontrola tempa. Pastwiska stajni Szinuk zamieniły się w tor, gdzie zawodnicy mieli do pokonania szereg przeszkód takich jak drewniany most, wskok na bankiet, slalom, przejazd galopem wokół beczek, otwieranie bramki z siodła, cofanie i wiele innych.

Wieczorem wszyscy zawodnicy oraz sędziowie uczestniczyli we wspólnej biesiadzie przy ognisku.

W drugim dniu rozegrana została faza POR czyli bieg na orientację z mapą i kompasem na końskim grzbiecie. Zawodnicy musieli pokonać trasę ponad 19 km, wytyczoną na terenie leśnictwa Tustań i Nacpolsk. Dystans należało przejechać w wyznaczonym czasie i tempie. Dodatkowym utrudnieniem było odnalezienie punktów kontrolnych, o których liczbie i rozmieszczeniu zawodnicy nie są informowani. Każda minuta poza wyznaczonym czasem skutkowała punktami karnymi. Teren gminy Naruszewo zachwycił swoimi walorami estetycznymi, bogactwo fauny naszych lasów cieszyło zawodników, a ku ich zdziwieniu na trasie kibicowały im łosie, sarny i dziki.

W kategorii senior, zawody wygrała reprezentantka Stajni Popisowo z Warmii, Weronika Bartoszewicz. W kategorii Junior(14-18 lat) zwyciężyła Lena Senicic z Warszawy.

Fundatorami nagród rzeczowych była Gmina Naruszewo, Nadleśnictwo Płońsk, Sklep Cztery Podkowy z Lublina, Firma Handlowa Rol-Farm S.C. ze Strachówka.

 

  tekst Barbara Budkowska

 zdjęcia Sławomir Woźniak

Justyna Dziadosz

__1
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe