Obchody Święta Flagi w Płońsku

  • 02.05.2019, 17:41 (aktualizacja 02.05.2019, 21:49)
Obchody Święta Flagi w Płońsku Fot. Katarzyna Rólka
W czwartek, 2 maja przed płońskim Urzędem Miejskim odbyła się uroczystość Święta Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Ponadto w tym dniu nie zabrakło delegacji zagranicznych z miast partnerskich Płońska.

Punktualnie o godz. 12.00 przed Urzędem Miejskim w Płońsku odbyły się obchody Święta Flagi RP. Przybyło na nie wielu samorządowców oraz poczty sztandarowe.

Uroczystość rozpoczęła się od odśpiewania hymnu państwowego, a następnie mowę okolicznościową wygłosiła Wiceburmistrz – Teresa Kozera mówiąc m.in. - ,,Flaga jest ważnym symbolem naszej ojczyzny. Wywieszając ją  lub przypinając biało-czerwony kotylion, demonstrujemy przywiązanie do Polski i szacunek wobec kraju. To przejaw naszego patriotyzmu  - ,,umiłowania tego – jak mówił św. Jan Paweł  II – co ojczyste: historii, tradycji, języka czy samego kraju” . W rozważaniach  o tożsamości, święty papież – Polak przestrzegał nas jednak przed skrajnym nacjonalizmem i pozostawił następujące przesłanie: ,,Patriotyzm przyznaje wszystkim innym narodom takie samo prawo jak własnemu” – można było usłyszeć.

Mimo niesprzyjającej aury, przed płoński ratusz przybyło wielu mieszkańców Płońska.

W imieniu Posła Macieja Wąsika mowę okolicznościową wygłosiła także radna miejska Ewa Sokólska mówiąc m.in.: - ,,Flaga Polski to chorągiew państwowa, symbolizująca suwerenność państwa. Wszyscy Polacy rozumieją, że Dzień Flagi, to nie tylko dzień wolny od pracy, przedsionek do długiego weekendu. Powieśmy w tym dniu flagi i z radością patrzmy jak powiewają na wietrze. Cieszmy się tym symbolem niepodległości naszej Ojczyzny, symbolem naszej wolności, wolności dumnego, europejskiego narodu. W tym dniu nie zapominajmy o Polakach, których losy rzuciły poza granice ojczystej ziemi. 2 maja to także Święto Polonii i Polaków za granicą”.

Uroczystość uświetnił krótki występ artystyczny dzieci z Przedszkola nr 3 w Płońsku.

Specjalnymi gośćmi były delegacje  z miast partnerskich Płońska: belgijskiego Antoing, chorwackiego Ćakovca, Tarnopola na Ukrainie oraz włoskiego Notaresco, z którymi samorząd miejski świętował 15-lecie przystąpienie do Unii Europejskiej.

Płońskie obchody Święta Flagi zakończyły się wypuszczeniem  balonów w barwach narodowych oraz barwach Unii Europejskiej.

 

KATARZYNA RÓLKA

FOT. KATARZYNA RÓLKA

 

 

--

 

__1
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe