Płońszczanie pamiętali o Katyniu i katastrofie smoleńskiej

  • 10.04.2019, 18:16 (aktualizacja 14.04.2019, 09:36)
Płońszczanie pamiętali o Katyniu i katastrofie smoleńskiej
W środę, 10 kwietnia w płońskim lasku katyńskim przy ul. Kolejowej odbyły się uroczystości z okazji 79 rocznicy zbrodni katyńskiej i 9 rocznicy katastrofy w Smoleńsku.

– ,,Nie zastanawiamy się dziś, jakie poglądy mieli polscy jeńcy, czy byli zwolennikami PPS, PSL czy Narodowej Demokracji? – mówiła podczas swojego wystąpienia Teresa Kozera – zastępca burmistrza Płońska. I dodawała: - Ilu spośród nich było katolikami, prawosławnymi, ilu Żydami, a ilu ateistami? Nie dzielimy ich na lepszych i gorszych Polaków. Nie oceniamy".

Obchody rozpoczęły się mszą świętą w kościele św. Michała Archanioła w Płońsku. Następnie jej uczestnicy wzięli udział w przemarszu do płońskiego lasku katyńskiego przy ul. Kolejowej. Znajduje się tam krzyż katyński, dęby symbolizujące ofiary mordu NKWD z terenu ziemi płońskiej oraz te – upamiętniające prezydenta Lecha Kaczyńskiego, jego małżonkę Marię oraz pozostałe ofiary katastrofy z 10 kwietnia 2010 r.

W tym roku, dzięki staraniom Rodziny Katyńskiej z Olsztyna, pod pomnikiem katyńskim została złożona urna z ziemią z polskich cmentarzy wojskowych w Katyniu, Charkowie, Miednoje i Bykowni oraz z Kuropat na Białorusi, gdzie odkryte zostały kolejne Ofiary Zbrodni Katyńskiej, i gdzie nie powstał jeszcze cmentarz.

W uroczystościach uczestniczyli m.in. wicestarosta powiatu płońskiego Krzysztof Wrzesiński, senator Jan Maria Jackowski, reprezentujący posła Macieja Wąsika kierownik KRUS Andrzej Sokólski, Teresa Marchel – wiceprzewodnicząca Stowarzyszenia Rodziny Katyńskiej z Olsztyna, kombatanci, pracownicy administracji samorządowej, przedstawiciele szkół, a także służb mundurowych, w tym Jednostka Strzelecka 1006 Płońsk.

                                                                                                                                                                                                                     

  Info. UM Płońsk

 

 

__1
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe