,,Nie żałuję, że poszedłem tą drogą”

  • 05.02.2019, 21:07 (aktualizacja 19.02.2019, 21:00)
,,Nie żałuję, że poszedłem tą drogą”
Taniec towarzyszy człowiekowi od zarania dziejów. Jest jedną z głównych form uzewnętrznienia stanu emocjonalnego. A taniec ludowy przecież wyraża uczucia. I o nim właśnie rozmawiamy z kierownikiem Ludowego Zespołu Artystycznego ,,Płońsk” – Dominikiem Skorkiem. Zespół zawiązał się w październiku 2015 roku.

Extra Płońsk: Czy żmudna jest praca kierownika zespołu LZA, bo wydaje się, że to raczej  dobrowolnie wybrany sposób życia. Zechciałby Pan to skomentować?

Dominik Skorek: Nie do końca zgodziłbym się z tym stwierdzeniem. W Płońsku pracuję od niedawna i przyznam, że jeszcze tutaj nie zaznałem nudy. Zadania jakie stawia przede mną ta praca traktuję bardziej jako wyzwania, aniżeli kolejne żmudne kwestie do zrealizowania. Faktem jest, że prowadzenie takiego zespołu to nie tylko sama nauka tańca, do moich obowiązków należy również szeroko pojęta organizacja techniczna, co widoczne jest np. podczas koncertów. Między innymi do takich czynności można zaliczyć: ustalenia programu, dopasowanie strojów, zadbanie o wyposażenie garderoby, pilnowanie porządku za kulisami, dobór świateł scenicznych, zaplanowanie wejść i zejść ze sceny, przygotowanie informacji o zespole i zapowiedzi. To oczywiście nie wszystkie obowiązki, ale jak widać jest tego trochę. Nieoceniona jest tutaj pomoc rodziców dzieci z zespołu oraz osób z dorosłej grupy .

 

Extra Płońsk: Jak się zaczęła Pana przygoda z tańcem ludowym?

Dominik Skorek: Moja przygoda z tańcem ludowym zaczęła się od takiego zespołu jak nasz (LZA Płońsk) w moich rodzinnych stronach w Brzegu Dolnym na Dolnym Śląsku. Tańczyłem w nim odkąd pamiętam. Zaczynałem jak byłem w wieku najmłodszych członków naszego zespołu, nawet jeszcze wcześniej .

Mieliśmy w repertuarze oprócz tańców polskich, między innymi - tańce ukraińskie, rosyjskie, mołdawskie, ale również nieco bardziej współczesne kierunki jak hip-hop, jazz. Wyjeżdżaliśmy na liczne warsztaty i szkoły tańca m.in. do Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”, gdzie mogłem posmakować tańca i śpiewu ludowego w najlepszym wydaniu. Robiło to na mnie wrażenie i mimo tego, że wiele razy wątpiłem w sens dalszego tańczenia to dzisiaj nie żałuję, że poszedłem tą drogą.

Moja zawodowa kariera zaczęła się, po skończeniu szkoły średniej. Najpierw tańczyłem w jedynym w Polsce, zawodowym zespole tańców dworskich- Balecie Dworskim „Cracovia Danza” z Krakowa, później zasiliłem szeregi słynnego PLZPiT „Mazowsze”, a teraz tańczę w Reprezentacyjnym Zespole Artystycznym Wojska Polskiego z siedzibą w Warszawie.

 

Extra Płońsk: Czy zespoły ludowe i folklorystyczne są jeszcze potrzebne i komu?

Dominik Skorek: Jak najbardziej są potrzebne. Cele i założenia zajęć są różne ze względu na wiek uczestników. Taniec dla dzieci wpływa na ich rozwój zarówno psychicznie, jak i fizycznie, ma również charakter edukacyjny. Niezwykle ważne jest też to aby uwrażliwić ich na piękno polskiej kultury i często poprzez zabawę uświadomić im to kim są i skąd pochodzą. Dla osób dorosłych ważna jest integracja, chęć zrobienia czegoś wspólnie, aktywizacja fizyczna, wymiana doświadczeniami i wiedzą lecz oczywiście też dobra zabawa. Zespoły ludowe takie jak nasz, mają za zadanie uświadamiać ludzi o ich dziedzictwie kulturowym oraz zachęceniu do zainteresowania się tym co było.

 

Extra Płońsk: Ile osób aktualnie tańczy i śpiewa w  LZA ,,Płońsk”?

Dominik Skorek: W zespole jest aktualnie ok. 35 osób. Dzielą się one na grupę dziecięcą (7-14 lat) i grupę dorosłych (18+).  Liczba członków może się w najbliższym czasie zmienić, ponieważ już kilka osób chce do nas dołączyć, w tym członkowie „starego składu”. Mam nadzieję, że między innymi dzięki „Extra Płońsk” zainteresowanie zespołem wzrośnie co bezpośrednio przełoży się na liczbę członków zespołu.

 

Extra Płońsk: Jak przeprowadzana jest rekrutacja do zespołu?      

Dominik Skorek: Zapraszamy wszystkich chętnych do wzięcia udziału w zajęciach. Wymagania to wiek dla młodszej grupy 8-15 lat, dla dorosłej 18+ , jak również muzykalność, sprawność fizyczna, chęć rozwoju i nauki. Zajęcia odbywają się w środy wieczorem w płońskim MCK-u. Zachęcam do odwiedzin i polubienia naszej strony na facebooku (Ludowy Zespół Artystyczny Płońsk) oraz do dołączenia do otwartej grupy na facebooku „Przyjaciele LZA Płońsk” , udzielimy wszelkich niezbędnych informacji.

 

Dziękuję za rozmowę

ROZMAWIAŁA  KATARZYNA  RÓLKA

Fot. Zbiory rozmówcy

                   

__1
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe