U ,,Chrobrego” uroczystości Niepodległościowe

  • 8.11.2018, 09:56
  • Katarzyna Rólka
U ,,Chrobrego” uroczystości Niepodległościowe fot. Katarzyna Rólka
Uroczystości z okazji setnej rocznicy odzyskania Niepodległości zorganizowało wiele szkół. Jedną z nich jest Szkoła Podstawowa nr 1 im. Bolesława Chrobrego w Płońsku, w której 7 listopada odbyła się uroczysta akademia.

Uroczystość, która odbyła się w sali gimnastycznej zgromadziła społeczność szkolną, nauczycieli oraz wielu zaproszonych gości. Akademia rozpoczęła się polonezem w wykonaniu uczniów placówki.  Następnie dyrektor SP1 – Joanna Szczepańska powitała wszystkich zebranych.

Bogaty program artystyczny nawiązywał oczywiście do odzyskania przez Polskę Niepodległości. Uczniowie, którzy na czas uroczystości wcielili się w postacie historyczne  m.in. Piłsudskiego, Mickiewicza czy Sienkiewicza przybliżyli historię Polski, łącznie z jej trzykrotnym  rozbiorem..  Mimo, że Polska znikła na 123 lata z map świata to Polacy chcieli odzyskać kraj, a wielcy pisarze i poeci podnosili naród na duchu np. w swoich dziełach oraz tworzyły się legiony. Uroczystość została przygotowana z niezwykłą starannością i zaangażowaniem społeczności szkolnej, w trakcie której nie zabrakło także znanych pieśni patriotycznych.

Na zakończenie z mowami okolicznościowymi wystąpili: inspektor  Stanisław Świerczewski i ks. kanonik Edmund Makowski z parafii św. Michała Archanioła.

Uroczystości towarzyszyła również wystawa fotograficzna ,,Płońsk i ziemia płońska 20-lecia międzywojennego” udostępniona przez  płońską Miejską Bibliotekę Publiczną i Pracownię Dokumentacji Dziejów Miasta Płońska.

Na ten szczególny dzień nauczyciele płońskiej ,,Jedynki” zorganizowali dla uczniów także spotkanie  z twórcą Kazimierzem Markowskim – malarzem i rzeźbiarzem, który w jednej z klas zaprezentował swoje prace. W holu szkoły była wyeksponowana  również wystawa prac uczniów ,,100 znanych Polaków na 100-lecie Niepodległości”.

Ponadto w ramach działań związanych z rocznicą 100-lecia Niepodległości powstał też filmik ,,Chrobry dla Niepodległej” przedstawiający historię szkoły, który prezentuje także współczesne postawy i zrozumienie patriotyzmu szczególnie przez młodych ludzi. Jest on prezentowany w salach lekcyjnych dla uczniów oraz będzie go można obejrzeć na szkolnym facebooku.

Osobami odpowiedzialnymi za przygotowanie uroczystości był zespół nauczycieli: Mirosław Małek, Magdalena Przepiórkiewicz-Wronka, Marta Konstantinow, Iwona Jabłońska, Ewa Izydorczak, Aneta Włoczkowska, Justyna Kropisz.

 

Katarzyna Rólka
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe