Projekcja filmowa i spotkanie z reżyserem Jackiem Frankowskim

start 21.05.2018 godz. 19:00

MCK PŁOŃSK

koniec 21.05.2018 godz. 21:48

Lokalizacja: Płońsk, Płocka 50

Miejskie Centrum Kultury w Płońsku zaprasza w poniedziałek, 21 maja o godz. 19 do sali widowiskowo-kinowej na bezpłatny pokaz filmu ,,Inka. Są sprawy ważniejsze niż śmierć”.
Po seansie odbędzie się spotkanie z reżyserem filmu – Jackiem Frankowskim.
Wstęp z zaproszeniami.
Bezpłatne zaproszenia do odbioru w kasie kina od środy, 9 maja, od godz. 14.30-19.
Organizatorzy: Nadleśnictwo Płońsk, Miejskie centrum Kultury w Płońsku, Miasto Płońsk.

Film opowiada o losach Danuty Siedzikówny. Śmierć 17-latki stała się symbolem niezłomnej postawy i ofiarnej walki o Polskę, toczonej przez żołnierzy podziemia antykomunistycznego. Wyrokiem Wojskowego Sądu Rejonowego w Gdańsku „Inka” została skazana na dwukrotną karę śmierci, utratę praw publicznych i obywatelskich praw honorowych oraz przepadek mienia. Bolesław Bierut nie skorzystał z prawa łaski. Czekając na wykonanie wyroku, z więzienia karno-śledczego przy ul. Kurkowej w Gdańsku przekazała krewnym gryps: „Jest mi smutno, że muszę umierać. Powiedzcie mojej babci, że zachowałam się jak trzeba”. Danuta Helena Siedzikówna ps. „Inka” urodziła się 3 września 1928 roku w Guszczewinie niedaleko Hajnówki. Była sanitariuszką 4. szwadronu 5 Wileńskiej Brygady AK.

 

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.