78. Rocznica Wybuchu Powstania Warszawskiego

  • 02.08.2022, 12:40 (aktualizacja 29.08.2022, 19:08)
 78. Rocznica Wybuchu Powstania Warszawskiego Fot. Katarzyna Rólka
W poniedziałek, 1 sierpnia 2022r. na Górze Kałkowskiego w Płońsku mieszkańcy Płońska uczcili 78. Rocznicę Wybuchu Powstania Warszawskiego. Wydarzenie honorowym patronatem objął Burmistrz Płońska – Andrzej Pietrasik, zaś patronat medialny wydarzenia Extra Płońsk.

Wszystkich zebranych płońszczan na Górze Kawałkowskiego przywitali Marzena Kunicka- dyrektor MCK w Płońsku oraz Marek Sabalski - inspektor z Jednostki Strzeleckiej 1006 Płońsk. W programie odbyła się inscenizacja przysięgi Żołnierzy Armii Krajowej, uroczyste wciągnięcie flagi, rekonstrukcja powstańczego posterunku.

Nie zabrakło także przemówienia Burmistrza Płońska  - Andrzeja Pietrasika, który przypomniał wydarzenia 1 sierpnia 1944 r. Podkreślił znaczenie Powstania Warszawskiego, dzięki któremu w pamięci kolejnych pokoleń przetrwała nadzieja na niepodległą ojczyznę: - ,,Gdyby nie Powstanie Warszawskie, nie byłoby zrywów wolnościowych w roku 1956, 1968, 1970, "Solidarności" roku 1980 i czasu przełomu 1989 r. Nie byłoby demokratycznej Polski i wolnego samorządu” – można było usłyszeć.

Ponadto o wypowiedź poprosiliśmy  Milenę Jakubiak z Jednostki Strzeleckiej 1006 Płońsk i zarazem nauczyciela SP3. - ,, Dzisiejsza rocznica to żywa lekcja historii. Jestem dumna z bycia Polką”- podkreśliła.

Rekonstrukcję przysięgi powstańców i posterunku powstańczego przygotowała  Jednostka Strzelecka 1006 Płońsk, a koncert (nie)zakazanych piosenek –Miejskie Centrum Kultury w Płońsku. Zabrzmiała m.in. ,,Warszawianka”, ,,Pałacyk Michla”, ,,Bagnet na broń”, ,, Serce w plecaku”, czy ,,Warszawskie dzieci”.

Tradycyjnie o godzinie 17.00 - na pamiątkę godziny "W" - zostały uruchomione syreny alarmowe.

Wydarzenie zakończyło się wspólnym pamiątkowym zdjęciem.

 

KATARZYNA  RÓLKA

FOT. KATARZYNA  RÓLKA

__1

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe