IX Jarmark Nowomiejski – od przeszłości do teraźniejszości

  • 27.06.2022, 20:10 (aktualizacja 29.08.2022, 19:10)
IX Jarmark Nowomiejski – od przeszłości do teraźniejszości Fot. Katarzyna Rólka
W niedzielę,26 czerwca 2022 roku nad Zalewem w Nowym Mieście odbył się IX Jarmark Nowomiejski. Nasza gazeta Extra Płońsk objęła patronat medialny nad tym wydarzeniem.

Tegoroczny IX Jarmark Nowomiejski miał niezwykle uroczysty charakter. Już o godz. 14.00 przybyła publiczność mogła podziwiać część artystyczną w wykonaniu dzieci z Przedszkola Samorządowego im. Misia Uszatka w Nowym Mieście. Najmłodsi wykazali się dużym talentem.

Następnie uroczystego otwarcia dokonał Sławomir Zalewski – Burmistrz Miasta i Gminy Nowe Miasto mówiąc m.in.: - ,, 1 stycznia 2022 roku miało miejsce wyjątkowe dla wszystkich wydarzenie, Nowe Miasto powróciło do grona miast polskich. Jestem głęboko przekonany, że jest ono bliskie sercom wszystkich mieszkańców naszej gminy. Ogromnie  zależy  mi na tym, aby wydarzenie to stało się świętem całej gminnej wspólnoty i by każdy z nas czuł odpowiedzialność  za pamięć o wszystkich pokoleniach, pracujących na rzecz naszej małej ojczyzny. Nowe Miasto jest jedną z najstarszych mazowieckich miejscowości, chlubiącą się wczesnośredniowiecznymi tradycjami grodowo-miejskimi. Na początku nazywało się Nowemiasto i ostatecznie Nowe Miasto. Miejscowość otrzymała dokument lokacyjny w 1388 roku od księcia mazowieckiego Janusza I, a w 1420 r. prawa  miejskie i herb. Prawa miejskie utraciło w 1869 r. Jednak nigdy  nie przestało  być ważnym ośrodkiem administracyjnym. Dzięki staraniom mieszkańców, władz samorządowych i środków finansowych z zewnątrz, utrzymuje centrum społeczno-gospodarczego oraz pełni rolę ,,stolicy” gminy(…) Nadanie statusu miasta miejscowości Nowe Miasto  stało się wyrazem  szacunku dla jej przeszłości – ponad 400 letniej tradycji  miejskiej – przerwanej pseudo reformą cara, oraz dla mieszkańców – ich bohaterskich i patriotycznych  postaw wynikających z przywiązania  do Ojczyzny, tej dużej i tej małej” – można było usłyszeć.

Zebraną publiczność przywitał także: Marek Caliński – przewodniczący Rady Miejskiej Nowe Miasto. Wśród gości zaproszonych byli: senator Jan Maria Jackowski, Paweł Obermeyer – radny Sejmiku Mazowieckiego, Dariusz Żelasko – przewodniczący Rady Powiatu Płońskiego, Aleksander Jarosławski – wójt Gminy Płońsk oraz  Burmistrz Nasielska – Bogdan Ruszkowski.

Ponadto na Jarmarku Nowomiejskim nie zabrakło księcia Janusza I wraz z księżną Anną Danutą, którzy przybyli w asyście dworu. Inscenizacja historyczna wprowadziła wszystkich w dawne dzieje związane z Nowym Miastem.

Kolejnymi punktami były: występ zespołu ,,Warto Żyć” z Koła Emerytów,  Rencistów i Inwalidów w Nowym Mieście  jak również część artystyczna w wykonaniu dzieci i młodzieży z Zespołu Szkół im. Integracji Europejskiej w Nowym Mieście.

Odbyło się również uroczyste wręczenie odznaczeń członkom Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej w Latonicach.

Jednak  już od godz. 20.00 na zebraną publiczność czekały prawdziwe gwiazdy. Widowiskowy koncert Patrycji Runo oraz koncert zespołu ,,Poparzeni Kawą Trzy”. Oj działo się, działo.

IX Jarmarkowi Nowomiejskiemu towarzyszyły min. kramy, stoiska wystawowe, park rozrywki, prezentacja Grupy Motocyklowej ,,Czarne Bociany” oraz moc innych atrakcji jak postacie bajkowe.

Prowadzącym imprezę był Janusz Prokopczyk  dyrektor Miejsko- Gminnego Ośrodka Kultury.

 

KATARZYNA  RÓLKA

FOT. KATARZYNA RÓLKA

 

 

 

__1

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe