
Za nami kolejna edycja Jesiennego Jarmarku w Poświętnem. Kolorowe stoiska cieszyły się wielką popularnością. Jak wiadoma każdy jarmark przyciąga zwiedzających, a niedzielny Jesienny Jarmark, który odbył się na terenie MODR o/Poświętne jest tego dowodem. Bo celem Jarmarku jest m.in. promocja dziedzictwa kulturowego mazowieckiej wsi, różnych form przedsiębiorczości wiejskiej czy twórczości ludowej.
Ponadto w niedzielę odbył się także ,,Dzień Kukurydzy i Buraka”. Jego zamysłem było spotkanie plantatorów buraka i kukurydzy z naukowcami i doradcami, popularyzacja uprawy tych roślin oraz zaprezentowanie prawidłowej technologii uprawy i zbioru. Zaprezentowano 56 odmian kukurydzy i 15 odmian buraka oraz 21 odmian kukurydzy.
Już o godz. 10.30 odbyło się uroczyste otwarcie XV Jesiennego Jarmarku „od pola do stołu” w Centrum Edukacyjno-Konferencyjnym przez dyrektora MODR w Warszawie - Sławomira Piotrowskiego. Podczas otwarcia uczestniczyli także: Tomasz Skorupski – zastępca dyrektora MODR w Warszawie, Jarosław Grabowski – dyrektor MODR o/Poświętne.
Następnie odbyła się tam konferencja nt. „Przetwarzanie i sprzedaż żywności w gospodarstwach rolnych”.
O wypowiedź poprosiliśmy komisarza wystawy p.Danutę Bronowską z MODR - ,,Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego, Oddział Poświętne w Płońsku pielęgnując dziedzictwo kulturowe i kulinarne mazowieckiej wsi, 12 września br. po raz piętnasty zorganizował imprezę pod nazwą „Jesienny Jarmark „od pola do stołu”. W ubiegłym roku z powodu pandemii, zmuszeni byliśmy imprezę odwołać. W bieżącym roku jest jeszcze na tyle bezpiecznie, że podjęliśmy decyzję o organizacji Jarmarku, przestrzegając obowiązujących obostrzeń pandemicznych: dystans, dezynfekcja, maseczki w pomieszczeniach zamkniętych. Zrezygnowaliśmy wyłącznie w organizacji Przeglądu Ludowych Zespołów Artystycznych, ponieważ większość zespołów ludowych z powodu pandemii nie ćwiczy i nie byłaby w stanie zaprezentować nam swoich nowych propozycji. Podczas tegorocznego Jarmarku swoje produkty zaoferowało ponad 80 wystawców. Byli to producenci tradycyjnej żywności: wyrobów wędliniarskich, serów, miodów, olejów, chleba, wyrobów z wikliny, a także gospodarstwa produkujące kwiaty, krzewy, drzewka owocowe i ozdobne. Oferta XV Jesiennego jarmarku była bardzo bogata (…) Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa z siedzibą w Warszawie zasponsorował nam bardzo miłą niespodziankę – degustację polskiej żywności, przygotowaną przez Restaurację Poświętne i podaną na terenie ogrodu w Poświętnem (…) Kolejna niespodzianka, która czekała podczas Jesiennego Jarmarku to Festyn w ramach Narodowego Programu Szczepień # Szczepimy Się z KGW, przygotowany przez Koło Gospodyń Wiejskich w Cieciórkach (…) Nie byłoby sukcesu organizacyjnego „XV Jesiennego Jarmarku „od pola do stołu” bez dobrej pogody, a ta nas w tym roku wyjątkowo nie zawiodła i sprawiła, że bardzo licznie na Poświętne przybyli mieszkańcy Płońska, powiatu płońskiego i okolicznych powiatów” – podsumowała nasza rozmówczyni.
Wśród niedzielnych wystawców nie zabrakło LGD PM z Płońska czy Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Płońsku.
Organizatorem XV Jesiennego Jarmarku „od pola do stołu” był Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego Oddział Poświętne.
KATARZYNA RÓLKA
FOT. KATARZYNA RÓLKA
omc pacjent