VIII Jarmark Raciąski i Miejsko-Gminne Dożynki

  • 16.08.2021, 09:58 (aktualizacja 05.09.2021, 08:52)
 VIII Jarmark Raciąski i Miejsko-Gminne Dożynki Fot. Katarzyna Rólka
W dniach 14-15 sierpnia odbył się VIII Jarmark Raciąski. Impreza odbyła się w parku przy MCKSiR w Raciążu. Jarmark Raciąski jest wydarzeniem, który już na stałe wpisał się do kalendarza imprez Raciąża. Patronat medialny objęła gazeta Extra Płońsk.

Już pierwszego dnia Jarmarku Raciąskiego w sobotę, 14 sierpnia otwarcie stoisk wystawienniczych odbyło się o godz. 10.00. Nie zabrakło  prezentacji rękodzieła artystycznego, potraw tradycyjnych regionalnych opartych na dawnych recepturach czy prezentacji przyśpiewek lokalnych.  Stoiska  cieszyły się dużym zainteresowaniem zwiedzających, a były m.in. miody, wyroby mięsne, nalewki oraz  nie zabrało degustacji.

Tego dnia  odbył się konkurs okołosceniczny pn. ,,Najlepsze Stoisko Wystawiennicze z produktami tradycyjnymi i regionalnymi”.  Oficjalne otwarcie nastąpiło po godz.15.00 m.in. przez Burmistrza Raciąża – Mariusza Godlewskiego, Wójta Gminy Raciąż – Zbigniewa Sadowskiego, dyrektora MCKSiR w Raciążu – Artura Adamskiego.

Na jarmarku można było dostrzec także szczudlarzy, którzy uświetniali zabawą i rozmową przechodzących, tak jak niegdyś zabawiali gawiedź na placach. Nie zabrakło gier i zabaw z kolorową chustą, zaś najmłodsi mogli przejechać się na koniku.

- ,,Zakończyliśmy część kupiecką pierwszego dnia Jarmarku. Rozpoczęliśmy część koncertową. Zabawa trwa, goście dopisali, bawią się przy muzyce lokalnych zespołów czekając na występ Golden Life i Capitana Folk. Pierwszego  dnia Jarmarku prezentowało się blisko 90 wystawców z różnym asortymentem od tradycyjnych regionalnych potraw takich jak kartacze, pierogi, pieczona gęś, kluchy siwuchy itp, przez rękodzieło wytwarzane tradycyjnymi metodami po rośliny, starocie, wyroby z drewna i wikliny. Wielu wystawców to nasze lokalne Stowarzyszenia i Koła Gospodyń Wiejskich, które swoją obecnością ubarwiły VIII Jarmark Raciąski. W dobrych nastrojach czekamy na finał pierwszego dnia oraz rozpoczęcie drugiego dnia Jarmarku, a zarazem V Miejsko- Gminnych Dożynek Parafialnych” – powiedział naszej redakcji Artur Adamski, dyrektor raciąskiego MCKSiR.

Następnego dnia w niedzielę, 15 sierpnia oprócz Jarmarku odbyły się Dożynki, poprzedzone Mszą Św, a następnie przemarsz z darami dożynkowymi do parku przy MCKSiR. Nie zabrakło prezentacji lokalnych orkiestr dętych działających przy Ochotniczych Strażach Pożarnych. Oficjalne otwarcie Dożynek nastąpiło ok. godz. 13.30, a po nim prezentacje dożynkowe sołectw Gminy Raciąż. Ten dzień także miał bogaty program artystyczny.

Podczas dwudniowego VIII Jarmarku Raciąskiego imprezę sceniczną prowadzili: Weronika Sawicka i Emil Karpiński.

To były wyjątkowe dni, bogate w wydarzenia kulturalne, które na długo zapadną w pamięć wszystkich, zarówno wystawców, jak i zwiedzających.

 

 KATARZYNA  RÓLKA

FOT. KATARZYNA  RÓLKA

 

 

 

Początek formularza

 


 

Dół formularza

 

 

 

 

__1

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe