XIV Płońskie Gminne Dożynki

  • 16.09.2019, 09:56 (aktualizacja 24.09.2019, 18:06)
XIV Płońskie Gminne Dożynki Fot. Katarzyna Rólka
W niedzielę, 15 września w Szerominku odbyło się największe święto rolników, którymi były XIV Płońskie Gminne Dożynki Diecezji Płockiej i Ziemi Płońskiej. Patronat medialny nad wydarzeniem objął Extra-Płońsk.

Dożynkowe święto to w polskiej tradycji ważne wydarzenie, szczególnie dla rolników. Święto plonów  to czas radości i podziękowań dla wszystkich ciężko pracujących w polu.

Płońskie Gminne Dożynki poprzedzone były mszą polową w Szerominku, która celebrował Biskup senior- Roman Marcinkowski.

Kolejnym punktem było uroczyste otwarcie uroczystości dożynkowych i ceremoniał dożynkowy. W tym roku starostami dożynkowymi byli: Renata Drogosz i Dawid Traczyński.

Nie zabrakło wystąpień okolicznościowych zaproszonych gości. Jako pierwszy wystąpił gospodarz Gminy Płońsk – Wójt Aleksander Jarosławski mówiąc m.in. - ,,Minął rok, dzisiejszą uroczystością dożynek zamykamy tegoroczne żniwa, by za Matką Boska Siewną otworzyć nowy rok rolniczego trudu, tak ściśle wpisanego w rytm przyrody i tak od niej zależnego. Podziękujmy więc za to, co gospodarze  pól zdołali zebrać pomimo różnych przeciwieństw, za determinację i wytrwały trud nieodmiennie towarzyszący pracy rolnika (…) Patrząc z radością na dożynkowy korowód, podziękujmy też za  kultywowanie tradycji, czego wyrazem jest dzisiejsze święto, bo to tradycja nas współtworzy, niosąc nam i zakorzeniając w nas wartości, które wyznawały i którymi żyły pokolenia naszych przodków (…) Życzę wam rolnicy, mieszkańcy i goście, aby nigdy nie zabrakło na waszych stołach tego co najważniejsze symbolu dożynek – chleba. Szanujmy go i szanujmy tych dzięki którym go mamy”– można było usłyszeć.

Przemowę w imieniu premiera RP wygłosił Maciej Wąsik – poseł RP, jak również wystąpili m.in. Burmistrz Płońska- Andrzej Pietrasik i Starosta Powiatu Płońskiego – Elżbieta Wiśniewska.

Nieodzownym elementem każdych dożynek są występy artystyczne. Jako pierwsza  na scenie zaprezentowała się  Orkiestra Dęta Sochocin, a po niej  płońskie mażoretki ,,Diament” działające przy płońskim MCK-u.

Wśród przewidzianych atrakcji były też  konkursy na ,,Najpiękniejszy Wieniec Dożynkowy” i ,,Najciekawsze Stoisko 2019”.  

Publiczność wybornie bawiła przy koncertach takich zespołów  jak: ,,Woow”, ,,Na Luzie” Cover Band, ,,Horyzonty”, ,,Kordian” , a gwiazdą wieczoru był  ,,Golec uOrkiestra”.

Część artystyczna  Święta Plonów była tak zróżnicowana, że dostosowana do odbiorców w każdym wieku.

Program dożynkowy był niezwykle bogaty, zarówno dla najmłodszych,  jak i dorosłych.  Dla dzieci przewidziano wesołe miasteczka, gry i zabawy.  Natomiast stoiska wyrobów lokalnych zachęcały do odwiedzin wszystkich uczestników dożynek  i cieszyły się dużym zainteresowaniem zwiedzających.

 

KATARZYNA  RÓLKA

FOT. KATARZYNA  RÓLKA

__1

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe