Ruszyła budowa obwodnicy zachodniej !

  • 21.08.2019, 16:04 (aktualizacja 25.08.2019, 09:05)
Ruszyła budowa obwodnicy zachodniej ! Fot. Katarzyna Rólka
W środę, 21 sierpnia na ul. Szkolnej 95/97 w Płońsku nastąpiło uroczyste przekazanie placu budowy w ramach projektu ,,Budowa ścieżek rowerowych w ramach działania ograniczenie zanieczyszczeń powietrza i rozwój mobilności miejskiej”. To był historyczny moment.

Była to największa płońska inwestycja. Na ten dzień Płońsk czekał 20 lat. Mimo deszczowej aury uroczyste przekazanie placu budowy zgromadziło wielu samorządowców i zaproszonych gości oraz płońszczan. Już na początku uroczystości plac budowy został poświęcony przez proboszcza parafii Ojca Pio – ks. Tomasza Markowicza.

W swojej przemowie burmistrz Płońska Andrzej Pietrasik powiedział m.in.- ,,Szanowni Państwo, przekazujemy dziś oficjalnie plac budowy w związku z realizacją zadania:- „Budowa ścieżek rowerowych w ramach działania ograniczenie zanieczyszczeń powietrza i rozwój mobilności miejskiej”. To największa i najdroższa w historii Płońska inwestycja, której wartość przekracza 65 mln zł – w tym dofinansowanie z UE – ponad 50 mln zł, i ponad 5 mln z budżetu państwa. Abraham Lincoln powiedział, kiedyś że „każda praca jest możliwa, jeśli podzieli się ją na odcinki”. W ten sam sposób my przystąpiliśmy do tej złożonej inwestycji. W 2000 roku Rada Miejska w Płońsku podjęła uchwałę o nadaniu projektowanej obwodnicy zachodniej – od ul. Płockiej do rzeki Płonki – nazwy Jana Pawła II. W 2014 roku dokonano zmiany nazwy na ul. Św. Jana Pawła II oraz wydłużono jej przebieg od ul. Płockiej od ul. Młodzieżowej. Planując budowę obwodnicy zachodniej, w latach 2016, 2017 i 2018 wykupiliśmy grunt za kwotę ponad 3 mln zł (koszty zostaną zrefundowane), a planujemy wydać jeszcze ponad 2 mln zł. Oprócz tego zrealizowaliśmy inwestycję pn. „Przygotowanie terenów inwestycyjnych do prowadzenia działalności gospodarczej w Płońsku”, która była swego rodzaju preludium przed rozpoczynającymi się dziś pracami (…) Budowę obwodnicy zachodniej im. św. Jana Pawła II i obwodnicy centrum miasta wykona konsorcjum firm: jako lider miejska spółka Zarząd Dróg i Mostów oraz – jako partner – Przedsiębiorstwo Transportowo-Handlowe „Wapnopol”. Długość obwodnicy zachodniej wynosi blisko 2 km. Oprócz samej drogi łączącej ul. Płocką z Młodzieżową powstaną ronda na ul. Szkolnej i Młodzieżowej, a także most na rzece Płonce. Długość obwodnicy wewnętrznej – przebiegającej od ulicy Żołnierzy Wyklętych do ulicy Grunwaldzkiej – wyniesie 650 m. Rondo powstanie u zbiegu ul. Grunwaldzkiej i ul. Wolności. W ramach naszej gigantycznej inwestycji powstanie pierwsza w naszym mieście komunikacja miejska obsługiwana przez dwa autobusy ekologiczne, a także inteligentny system obsługujący komunikację. To wyjątkowe zadanie łączące aspekt ochrony środowiska, odciążenia ruchu w centrum miasta, podniesienia jakości życia i rozwoju gospodarczego – ponieważ wierzę, że obwodnica zachodnia będzie impulsem do rozwoju gospodarczego tej właśnie części Płońska. Reasumując: Powstanie blisko 14 km dróg z Inteligentnym Systemem Transportowym, 10 km dróg rowerowych, nowe miejsca postojowe dla osób niepełnosprawnych w wybudowanych 3 parkingach typu „parkuj i jedź”, 180 miejsc postojowych, zakup taboru pasażerskiego dla 40 osób, 2,45 km przebudowanych dróg powiatowych i 2,5 km dróg gminnych” - można było usłyszeć.

Ponadto podczas środowego wydarzenia burmistrz Płońska Andrzej Pietrasik, Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik, Przewodniczący Rady Miejskiej Henryk Zienkiewicz, Wójt Gminy Płońsk Aleksander Jarosławski, Wicestarosta Powiatu Płońskiego Krzysztof Wrzesiński, prezes ZDiM Janusz Chłopik oraz prezes ,,Wapnopolu" Adam Nowakowski podpisali list dla przyszłych pokoleń, który trafił do kapsuły pamięci zakopanej na terenie budowy. Nie zabrakło też symbolicznego wbicia łopaty.

Doniosłym akcentem było też wręczenie przez Burmistrz Płońska statuetek osobom, które zaangażowały się w realizację projektu. Trafiły one do Adama Struzika, wicemarszałka województwa mazowieckiego Wieslawa  Raboszuka, Elżbiety Szymanik- zastępcy dyrektora Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych, Wicestarosty Powiatu Płońskiego – Krzysztofa Wrzesińskiego, Wójta Gminy Płońsk – Aleksandra Jarosławskiego, pracowników Urzędu Miasta oraz wykonawców.

Ten podniosły dzień jest dniem historycznym, dużym wyzwaniem cywilizacyjnym. Prace związane  obwodnicą zachodnią mają się zakończyć w połowie 2021 roku.

KATARZYNA RÓLKA

 

__1

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe