Koncert operowy w Płońsku

  • 09.04.2019, 11:59 (aktualizacja 12.04.2019, 08:51)
Koncert operowy  w Płońsku Fot. Katarzyna Rólka
W poniedziałek, 8 kwietnia w płońskim MCK-u odbył się koncert pieśni operowych w wykonaniu Dominiki Zamary – sopran, Dante Roberto Muro –bas oraz pianisty Michała Karola Szymanowskiego. Organizatorem koncertu był Zespół Szkół im. Stanisława Staszica w Płońsku. Patronat medialny nad koncertem objął nasz tygodnik ,,Extra-Płońsk”.

Opera zawsze przyciągała, i będzie przyciągać. Jest niesamowita w odbiorze. Widać to było po licznej publiczności, która przybyła na koncert. Odbył się on we współpracy z Burmistrzem Miasta Płońska i Miejskim Centrum Kultury.

Zebraną publiczność powitali: Katarzyna Zalewska i Bogdan Śmigrodzki przybliżając zebranej publiczności artystów wieczoru.

            Dominika Zamara to młoda, utalentowana sopranistka. W 2007 roku ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu, na wydziale wokalnym w klasie prof. Barbary Ewy Werner. Otrzymała stypendium na roczną naukę w konserwatorium muzycznym w Weronie i kształciła tam swój głos u wielu wybitnych mistrzów sztuki i techniki bel canto. Jej kariera rozpoczęła się w 2008 roku, kiedy to odbyła tourneè po Francjii z wybitnym francuskim organistą Fabrice Pitrois (Fabrise Pitrua). W 2009 roku zadebiutowała we Włoszech. Zaśpiewała w Padwie partię Mimi w operze Pucciniego “Cyganeria” oraz partię Giorgietty (Żorżietty) w operze “Płaszcz”. Wzięła udział w licznych koncertach z towarzyszeniem orkiestry symfonicznej pod batutą włoskiego dyrygenta, Maestro Enrico De Mori. W 2010 roku koncertowała w Wiedniu, śpiewając recitale z pianistą Cezarym Kwapiszem. Śpiewała też liczne koncerty, recitale i partie operowe w wielu krajach Europy. W 2013 roku koncertowała Rzymie w Teatro Orione – oraz w Bazylice Ojca Pio w Pietrelcina. W Wiedniu, podczas wielkiej gali rozdania Złotych Sów, nagród przyznawanych przez Klub Inteligencji Polskiej, zwanych Polonijnymi Oskarami, została uhonorowana Złotą Sowę w kategorii muzyki klasycznej za wybitne osiągnięcia artystyczne. Wykonywała arie operowe w aranżacji na gitarę klasyczną oraz muzykę współczesną. Otrzymała międzynarodową nagrodę "Drzewo Życia" za wybitne osiągnięcia artystyczne we Włoszech w regionie w Puglia oraz została odznaczona tytułem Honorowego Vice Prezesa Międzynarodowej Fundacji Acceptus Mundi Onlus.

To  tylko  skrót dorobku artystycznego, które były udziałem  gwiazdy wieczoru- Dominiki Zamary

       Michał Karol Szymanowski jest pianistą, kameralistą i dyrygentem. Ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Bydgoszczy w klasie fortepianu Katarzyny Popowej-Zydroń oraz dyrygenturę symfoniczno-operową w klasie Zygmunta Rycherta. Jest laureatem wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów pianistycznych, m. in.: im. F. Chopina w Darmstadt (2017), MozARTe w Akwizgranie (2016), im. F. Chopina w Daegu w Korei (2015), im. J. Zarębskiego w Warszawie (2012), Yamaha Music Foundation of Europe w Katowicach (2011), im. I. J.  Paderewskiego w Bydgoszczy (2010), im. V. Horowitza w Kijowie (2007). W 2008  roku został laureatem ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego im. F. Chopina w Warszawie. W 2015 r reprezentował Polskę w 17. Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. F. Chopina w Warszawie, będąc jednym z najwyżej sklasyfikowanych ćwierćfinalistów.  Michał Szymanowski koncertował w Pałacu Narodów ONZ w Genewie, w Auli Pawła VI w Watykanie (koncert dla Benedykta XVI), w Belwederze dla prezydenta Komorowskiego oraz w wielu filharmoniach na całym świecie m. in. w USA, Brazylii, Argentynie, Wenezueli, Japonii czy Korei. Gościł na festiwalach w Polsce i za granicą.

        Dante Roberto Muro to włoski artysta basowy. Ukończył Konserwatorium Verdiego w Parmie we Włoszech oraz prywatne studia w Turynie, specjalizując się w repertuarze Verdiego, z głosem basowym. Jego kariera na polu opery rozpoczęła się od 1989 roku. Koncertował na całym świecie, obok wielkich nazwisk operowych, takich jak: Katia Ricciarelli, Luciano Serra, Dimitra Theodossiu, Norma Fantini, Renato Brusona, Alberto Mastromarino, Piero Vigliacco, Giuseppe Altomare'a, i wielu innych, w prestiżowych teatrachZaangażowany w wiele przedstawień, z szerokim repertuarem od sakralnego do liryczno-symfonicznego. Zdobył uznanie w wielu ważnych rolach, takich jak Zaccaria w Nabucco G. Verdiego, Oroveso w Norma Belliniego, jak również sukcesy w innych utworach, ostatnio w Teatro Verdi w Busseto, ojczyźnie Giuseppe Verdiego.

Artyści, po koncercie zostali nagrodzeni wielkim owacjami. Należy nadmienić, że podczas koncertu obecny był również menadżer Dominiki Zamary w Polsce – Leonard Napiórkowski. Był to wyjątkowy koncert, po zakończeniu którego, w sali  wielofunkcyjnej odbył się poczęstunek.

 

                                                                                                                                                                                                       KATARZYNA RÓLKA

 

 

 

 

__1

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe