Patroni 2019 Roku

  • 07.01.2019, 20:39 (aktualizacja 19.02.2019, 21:07)
Patroni 2019 Roku
Co roku Sejm uchwala nowych patronów roku, którzy swoją bohaterską postawą zasłużyli się. W 2019 roku zostali nimi: Gustaw Herling Grudziński, jeden z najwybitniejszych pisarzy polskich XX wieku, Anna Walentynowicz – wybitna działaczka niepodległościowa Wolnych Związków i współtwórczyni Samorządowego Związku Zawodowego ,,Solidarność”, Stanisław Moniuszko – kompozytor i dyrygent oraz będą celebrowane Powstania Śląskie i Unia Lubelska.

Gustaw Herling Grudziński był pisarzem wielowymiarowym. W 2019 roku mija jego setna rocznica urodzin. Pisarz został  ciężko doświadczony przez los, bo przeszedł piekło Gułagu. Swoje doświadczenia opisał w ,,Innym świecie”, która jest szczególną publikacją i na stałe wpisał się do annałów literatury. To właśnie dzieła Gustawa Herlinga Grudzińskiego są tłumaczone na wiele języków i znane na świecie

Anna Walentynowicz była czołową działaczką Wolnych Związków Zawodowych i Solidarności. Obok Lecha Wałęsy stała się najpopularniejszą i najbardziej  znaną postacią związku. Poprzez swoją prostolinijną postawę i uczciwość zaskarbiła sobie szacunek wśród robotników, a jej nazwisko na trwałe weszło do historii. W 2006 roku została odznaczona przez prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Orderem Orła Białego. Zginęła w katastrofie smoleńskiej 10 kwietnia 2010 roku.

Sejm zadecydował, że rok 2019 jest też rokiem Stanisława Moniuszki. Przypada w nim bowiem 200 rocznica urodzin kompozytora, dyrygenta, dyrektora Teatru Wielkiego w Warszawie i twórcy polskiej opery narodowej. Posłowie podkreślili w dokumencie, że Stanisław Moniuszko był wzorem patrioty. ,,Utwory kompozytora do dziś stanowią inspirację dla wielu artystów, a w czasach jemu współczesnych tworzyły paletę barw, za pomocą której Polacy odmalowali najpiękniejsze odcienie patriotycznych uczuć i narodowej tożsamości”.

Powstania Śląskie stanowią niezwykle ważne wydarzenia historii Śląska i historii Polski.  Uchwała przyjęta przez Sejm, ustanowiła rok 2019 rokiem także Powstań Śląskich. Wyrażono w niej  wdzięczność za ,,wkład pokoleń ludu śląskiego w walkę o niepodległość RP”.

2019 rok będzie też szczególnym momentem w historii Lublina. W 450 lat po podpisaniu Unii Lubelskiej Sejm uczcił podpisanie układu, który scalał unię realną Królestwo Polskie i Wielkie Księstwo Litewskie, powołując do życia Rzeczpospolitą Obojga Narodów.

Opracowanie Katarzyna Rólka

 

 

__1

Zdjęcia (4)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe