
Gustaw Herling Grudziński był pisarzem wielowymiarowym. W 2019 roku mija jego setna rocznica urodzin. Pisarz został ciężko doświadczony przez los, bo przeszedł piekło Gułagu. Swoje doświadczenia opisał w ,,Innym świecie”, która jest szczególną publikacją i na stałe wpisał się do annałów literatury. To właśnie dzieła Gustawa Herlinga Grudzińskiego są tłumaczone na wiele języków i znane na świecie
Anna Walentynowicz była czołową działaczką Wolnych Związków Zawodowych i Solidarności. Obok Lecha Wałęsy stała się najpopularniejszą i najbardziej znaną postacią związku. Poprzez swoją prostolinijną postawę i uczciwość zaskarbiła sobie szacunek wśród robotników, a jej nazwisko na trwałe weszło do historii. W 2006 roku została odznaczona przez prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Orderem Orła Białego. Zginęła w katastrofie smoleńskiej 10 kwietnia 2010 roku.
Sejm zadecydował, że rok 2019 jest też rokiem Stanisława Moniuszki. Przypada w nim bowiem 200 rocznica urodzin kompozytora, dyrygenta, dyrektora Teatru Wielkiego w Warszawie i twórcy polskiej opery narodowej. Posłowie podkreślili w dokumencie, że Stanisław Moniuszko był wzorem patrioty. ,,Utwory kompozytora do dziś stanowią inspirację dla wielu artystów, a w czasach jemu współczesnych tworzyły paletę barw, za pomocą której Polacy odmalowali najpiękniejsze odcienie patriotycznych uczuć i narodowej tożsamości”.
Powstania Śląskie stanowią niezwykle ważne wydarzenia historii Śląska i historii Polski. Uchwała przyjęta przez Sejm, ustanowiła rok 2019 rokiem także Powstań Śląskich. Wyrażono w niej wdzięczność za ,,wkład pokoleń ludu śląskiego w walkę o niepodległość RP”.
2019 rok będzie też szczególnym momentem w historii Lublina. W 450 lat po podpisaniu Unii Lubelskiej Sejm uczcił podpisanie układu, który scalał unię realną Królestwo Polskie i Wielkie Księstwo Litewskie, powołując do życia Rzeczpospolitą Obojga Narodów.
Opracowanie Katarzyna Rólka
V