Sukces literacki tegorocznych maturzystek z ZS nr 1 w Płońsku

  • 29.11.2017, 10:12 (aktualizacja 29.11.2017 10:37)
  • ZS Nr 1 Płońsk
Sukces literacki tegorocznych maturzystek z ZS nr 1 w Płońsku
W październiku Muzeum Romantyzmu w Opinogórze ogłosiło Konkurs Literacki dotyczący epistolografii Zygmunta Krasińskiego: ,,A więc piszę, bo muszę pisać, piszę dlatego, że piszę, nie mam wyboru mogę tylko pisać...”.

Prace, które należało nadsyłać do końca października,miały wykazać się znajomością listów Krasińskiego. Uczestnicy mieli za zadanie wcielić się w rolę poety romantycznego i na podstawie Jego listów przygotować wpisy na fikcyjnym blogu. Swoją kreatywnością i wrażliwością literacką wykazała się Justyna Kaczyńska z klasy III LW, która zajęła I miejsce, pisząc bloga jako nieszczęśliwy poeta tęskniący za ukochanym krajem i zmagający się z zakazanym uczuciem do Delfiny Potockiej oraz Patrycja Kwasiborska (również z klasy III LW), która została wyróżniona przez komisję konkursową za oryginalność pracy.

Patronat nad konkursem objął Mazowiecki Kurator Oświaty. Celem przedsięwzięcia było propagowanie życia i twórczości Zygmunta Krasińskiego. Zamiłowanie do epistolografii dało Krasińskiemu trwałe miejsce w romantyzmie polskim i nie sposób pominąć listów-wyznań, które w dziewiętnastym wieku przestały pełnić funkcję wyłącznie informacyjną.

Laureatka konkursu, nie tylko przeczytała szereg korespondencji poety, ale wykazała się niezwykłą wyobraźnią i zdolnościami literackimi. Stwierdziła, że obecnie Zygmunt Krasiński prowadziłby bloga o różnorodnej tematyce: podróży, tęsknoty za krajem, relacji
z ojcem, przyjaźni z Reeve’m, czy znajomości z Mickiewiczem i właśnie do tego zagadnienia odniosła się w pracy konkursowej. Fragmenty Jej bloga będzie można przeczytać w Biuletynie Literackim wydawanym przez Muzeum Romantyzmu w związku z finałem Konkursu.

Wręczenie nagród nastąpi 10 grudnia o godzinie 12.00 w Oranżerii Muzeum Romantyzmu w Opinogórze. Maturzystki przygotowywała  Anna Dobrowolska- nauczyciel języka polskiego w ZS nr 1 w Płońsku. Gratulujemy!

Materiały nadesłane przez ZS nr 1  w Płońsku

 

ZS Nr 1 Płońsk
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe